Code of conduct - draft

To jest początek zapisków rekomendowanego sposobu prowadzenia dyskusji.
Ze względu na fakt iż, naszym celem jest wprowadzenie demokracji płynnej, myślę, że warto popracować nad prostym kodeksem, który pozwoli nam się efektywnie i skutecznie komunikować. Zwłaszcza, jeżeli dojdzie do sytuacji w ktorej będzie trzeba "zmierzyć się w boju" z adwesarzem.
Pamiętajmy, że nawet zbrojne wojny są formą dyplomacji i prowdzi się według pewnych konwencji do których obie storny się zobowiązują w czasach pokoju - a i sami piraci choć buntownicy z wyboru to Ci najwybitniejsi zapamiętani zostali bo mieli swój kodeks.

Nie chcę by była to jakaś "nakładka" na istniejący regulamin i by za odstępstwa od niżej
zdefinowanych rekomendacji była jakakolwiek kara - bo nie o to w tym chodzi.

To co poniżej to moja propozycja:


Code of conduct.

Starcie poglądów
Prowadząc dyskusję i wymianę poglądów pamiętaj o:

  • Zachowaniu kultury osobistej wobec adwesarzy o innych poglądach. Gdy uczestnicy "pojedynku" nie pierwszy bój ze sobą toczą, wówczas mowa kwiecista i nacechowana dynamizatorami jest dopuszczalna gdy nie jest używana do formułowania argumentów Ad-Personam.
  • Nigdy nie krytykuj osoby - lecz krytykuj idee poprzez rzeczową i merytoryczną argumentację lub zderzenie z faktami. Jeżeli to możliwe podeprzyj fakty linkami do dokumentów lub danych źródłowych.
  • Zapoznaj się z katalogiem sofizmatów i nie stosuj ich świadomie i nie obawiaj się obnażać ich w rozmowie z adwesarzem.
  • Zapoznaj się z katalogiem błędów poznawczych i nie krępuj się je obnażyć w argumentacji lecz bądź gotów i przyjmij z godnością ciosy przeciwnika z tej samej "broni".

Plakat z sofizmatami: https://yourlogicalfallacyis.com/pl
Lista błedów poznawczych: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_błędów_poznawczych

Rozwiązywanie problemów
Zgłaszając i omawiając pomysły pamiętaj o regułach burzy mózgów.

  • Wyznaczcie cel
  • Ustalcie deadline by nie dyskutować w nieskończoność.
  • Zapisuj wszystko - to akurat samo się zrobi.
  • Nie oceniaj - każdy pomysł jest dobry i nawet jeżeli jest dziwny lub niedorzeczny nie zasługuje krytykę.
  • Bądź kreatywny i zachęcaj innych do kreatywności. Baw się słowem, twórz metafory, nie bądź zupełnie poważny :).

Proszę o komentarze i reedycję z własnymi pomysłami.